Asian Taekwondo Championships

Results of the Asian Taekwondo Championships

Taekwondo Federation of Armenia

1st Asian Taekwondo Championship Seoul/Korea 1974

2nd Asian Taekwondo Championship Melbourne/Australia 1976

3rd Asian Taekwondo Championship Macpherson/Hongkong 1978

4th Asian Taekwondo Championship Municipal Gym./Taipei 1980

5th Asian Taekwondo Championship Gay World Stadium/Singapore 1982

6th Asian Taekwondo Championship Manila/Philippines 1984

7th Asian Taekwondo Championship Darwin/Australia 1986

8th Asian Taekwondo Championship Kathmandu/Nepal 1988

9th Asian Taekwondo Championship Taipei/Chinese Taipei 1990

10th Asian Taekwondo Championship Kuala Lumpur/Malaysia 1992

11th Asian Taekwondo Championship Results will follow

12th Asian Taekwondo Championship Results will follow

13th Asian Taekwondo Championship Hochiminh City/Vietnam 1998

14th Asian Taekwondo Championships Hongkong/China 2000

 


1st ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:     Oct. 18th - 20th, 1974

Place:    Seoul, Korea

Results

Fin

1.Chang-Ok Yoon

2.Khim Shamon

3.Jaime Martin

3.Liou Ching Wen

Korea

Khmer

Philippines

China

Fly 1.Suk Kwang Ha

2.Au Yuet Sing

3.Lin Ruey Shan

3.Baba Yoshiaku

Korea

Hongkong

China

Japan

Bantam 1.Sang-Hyeon Chu

2.Chung Teng Mao

3.Tang Cham Rong

3.Sunny Chew Huat

Korea

China

Hongkong

Singapore

Feather 1.Won Park

2.Kyo Ming Yu

3.Chan Yue Yuen

3.John Chew Kim

Korea

China

Hongkong

Singapore

Light 1.Ki-Hyeong Lee

2.Tham Pai Foong

3.Michael Breglec

3.Wan Tie Cheng

Korea

Singapore

Australia

China

Welter 1.Chul-Hwan Kim

2.Khauy Sieng Veng

3.Monda Daisaku

3.Alan Whiteway

Korea

Khmer

Japan

Australia

Middle 1.Yung-Kwon Yang

2.Chang Shyang Shing

3.Josep Breglec

3.Sam Sarun

Korea

China

Australia

Khmer

Heavy 1.Jung-Do Choi

2.Lin King Feng

3.Victor Breglec

3.Louis Thien Ket

Korea

China

Australia

Malaysia

Back to the top                     


2nd ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:     Oct. 16th - 17th, 1976

Place:    Melbourne, Australia

Results

Fin

1.Yoon Ki Choi

2.Roberto Evangelista

3.Chia Pheng Pheng

3.Brendan Drew

Korea

Philippines

Singapore

Australia

Fly 1.Jong Ki Kim

2.Paul Cabatingan

3.Chee Hong Yau

3.Chong Tiong Aw

Korea

Philippines

Australia

Malaysia

Bantam 1.Tae Hwan Son

2.Abdul Hamid Mohd Noor

3.Peter Robinson

3.Jaime Martin

Korea

Malaysia

Australia

Philippines

Feather 1.Moo Chun Kim

2.Lye Kwong

3.Martin Hall

3.Narcisco Erana

Korea

Malaysia

Australia

Philippines

Light 1.Jae Chun Choi

2.Michael Adey

3.Adrian Nair

3.Chiang Fai Lum

Korea

Australia

New Zealand

Malaysia

Welter 1.Yong Hap Yu

2.John Soh Tiong

3.Ramon Tusi

3.Brad MacDonald

Korea

Singapore

Philippines

Australia

Middle 1.Chul Hwan Kim

2.Coun Handley

3.Peng Shew Ooi

3.Low Fang Lian

Korea

Australia

Malaysia

Singapore

Heavy 1.Duk Soo Kim

2.Shane Bray

3.Emer Pato

3.Harry Singh

Korea

Australia

Philippines

Singapore

Back to the top                   


3rd ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:     Sept. 8th - 10th, 1978

Place:    MacPherson, Hongkong

Results

Fin

1.Jun Cheol Yun

2.Primus Wong

3.A.A.Zafari

3.Sze Kwon Fai

Korea

Malaysia

Iran

Hongkong

Fly 1.Suk Kwang Ha

2.Russell Dixon

3.Lee Yoke Wan

3.Tam Kwong Lap

Korea

Australia

Malaysia

Hongkong

Bantam 1.Jong Ki Kim

2.Robert Muir

3.Il Hwan Kim

3.Moi Cheekeong

Korea

Australia

Guam

Malaysia

Feather 1.Jung Gook Kim

2.Toman

3.Sokam Fan

3.Bruce Talley

Korea

Iran

Hongkong

Guam

Light 1.Il Nam Oh

2.Ki Wai Ming

3.Sadhassan Zahade

3.Michael Adey

Korea

Hongkong

Iran

Australia

Welter 1.Yung Hap Yu

2.Geoff Rees

3.Won Kuk Kim

3.Abdul Karim Moemen

Korea

Australia

Hongkong

Iran

Middle 1.Jong Tai Chang

2.H.Hashmatikhan

3.Ron Goddard

3.Quah Siang Kooi

Korea

Iran

Australia

Malaysia

Heavy 1.Sang Hyun Ma

2.John Rhodes

3.Alan France

3.Golam H. Saed

Korea

Australia

New Zealand

Iran

Back to the top                     


4th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    Nov. 14th - 16th, 1980

Place:    Municipal Gym., Chinese Taipei

Results

Fin

1.Lee Jin Woo

2.Su Chen Chia

3.Chia Pheng Pheng

3.Li Chi Hung

Korea

Chinese Taipei

Singapore

Hongkong

Fly 1.Yang Ki Mo

2.Cheok Siew Ghee

3.Wu Han Chie

3.Nasser Ali Al-Dmoor

Korea

Singapore

Chinese Taipei

Jordan

Bantam 1.Choi Seong Yong

2.Lie Shun-Long

3.Moussa Bdeiwi

Korea

China

Jordan

Feather 1.Lee Jun Girl

2.Lie Kau Ming

3.Li Ping-Hong

3.Rov Tang Wai Weng

Korea

Chinese Taipei

Hongkong

Singapore

Light 1.Kim Yong Kuk

2.Lee Hong Hsian

3.Mohamed Mahark Madi

3.Sahagan Angelo Pablo

Korea

Chinese Taipei

Jordan

Guam

Welter 1.Kim Jung Guk

2.Finley Jerry

3.Wang Chien Hsie

3.Richard Goh Pui Kwong

Korea

Guam

Chinese Taipei

Singapore

L/Middle 1.Oh Il Nam

2.Wang Chi Chad

3.Khalif Ibrahim Naieh

Korea

China

Jordan

Middle 1.Huang Min Teh

2.Jo Nam Jae

3.Alwaneh Ahmed Mohammed Hussein

3.Lin King Wan

Chinese Taipei

Korea

Jordan

Hongkong

L/Heavy 1.Jung Chan

2.Khadir Dueilan Kassem

Korea

Jordan

Heavy 1.Kang Yong Ku

2.Suen Hsin-Nen

3.Low Fang Hian

Korea

Chinese Taipei

Hongkong

Back to the top                     


5th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    Dec. 9th - 11th, 1982

Place:    Gay World Stadium, Singapore

Results

Fin

1.Cheon Choi

2.Wang Ching Shan

3.Kenny Couch

3.Numchook Dangdut

Korea

Chinese Taipei

Australia

Thailand

Fly 1.Ki Moon Kwon

2.Hong Jong Chin

3.Tanad Boonsuwan

3.Abdulla Razak

Korea

Chinese Taipei

Thailand

Kuwait

Bantam 1.Jong Ki Kim

2.Amnat Niemtong

3.Wang Chi Ho

3.Tony Gibb

Korea

Thailand

Chinese Taipei

Australia

Feather 1.Myeong Sam Chang

2.Abdulla Marzouk

3.Chua Bee Whatt

3.Kalil Aqil

Korea

Qatar

Singapore

Jordan

Light 1.Jae Ku Han

2.Jeff Tamayo

3.Aw Teng Poo

3.Yanchai Tantiratapong

Korea

Philippines

Singapore

Thailand

Welter 1.Wu Tsung Che

2.Dong Su Kwak

3.Abdul Samad

3.Lo Yong Poo

Chinese Taipei

Korea

Jordan

Singapore

L/Middle 1.Il Nam Oh

2.Ho Chin Chien

3.Tastud Kobayashi

3.Geoff Rees

Korea

Chinese Taipei

Japan

Australia

Middle 1.Dong Jun Lee

2.Michael Stahl

3.Lee Yoke Keong

3.Marzouk Nashi

Korea

Australia

Malaysia

Kuwait

L/Heavy 1.Jong Kuk Mun

2.Kamon Pensrinukun

3.Vairaaroa Bertrand

3.Ricky Reyes

Korea

Thailand

Tahiti

Philippines

Heavy 1.Seong Hwa Jang

2.Amnat Possawong

3.Alan France

3.Aied Khither

Korea

Thailand

New Zealand

Qatar

Back to the top                     


6th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    Nov. 9th - 11th, 1984

Place:    Manila, Philippines

Results

Fin

1.Arnold Baradi

2.Chang Jung San

3.Khalid Abdullah

3.S.Visvalingam

Philippines

Chinese Taipei

Bahrain

Singapore

Fly 1.Kim, Jun Tae

2.Hatim Mokhtar

3.Mike Bentoza

3.Raad Mansour

Korea

Saudi Arabia

Philippines

Jordan

Bantam 1.Kwon, Ki Moon

2.Rarq Abd Al Rahman

3.Amelito Arqardo

3.Nasser Al Azini

Korea

Jordan

Philippines

Kuwait

Feather 1.Yang, Myong San

2.Kee Wei kang

3.Maroozo Abdul

3.Alfie Dellorso

Korea

Chinese Taipei

Bahrain

Australia

Light 1.Han, Jae Koo

2.Lin Psung Yung

3.Khalil Karmal

3.Tana Simprasat

Korea

Chinese Taipei

Jordan

Thailand

Welter 1. Lee, Joon Myung

2.Rashid Mubaraq

3.Wu Psung Hui

3.Charles Rawlins

Korea

Bahrain

Chinese Taipei

Australia

L/Middle 1.Jung, Kuk Hyun

2.Jino Jo

3.Marzouk Al Fajji

3.Hussein Muhd

Korea

Australia

Kuwait

Qatar

Middle 1.Pak, Sam Sik

2.Montri Kaewthumrong

3.Abdullah Habid

3.Lee Yoke Keong

Korea

Thailand

Bahrain

Malaysia

L/Heavy 1.Kim, Jong Seok

2.Chao, Wen Khan

3.Albert Puzon

3.Mutlaqs Es Al Otaibi

Korea

Chinese Taipei

Philippines

Kuwait

Heavy 1.Ko, Yong Chul

2.Aeib Cibir

3.Yap Danny

3.Victor Bateman

Korea

Qatar

Philippines

Australia

Back to the top                    


7th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    Apr. 18th - 20th, 1986

Place:    Darwin, Australia

Results

Men

Women

Fin 1.Chang Jung San

2.Kim, Young Joo

3.P.Long

3.J.Triaji

Chinese Taipei

Korea

Australia

Indonesia

1.Chin Yu Fang

2.Shin, Sook

3.D.Knoop

3.D.A.Astuty

Chinese Taipei

Korea

Australia

Indonesia

Fly 1.Lee, Hae Jin

2.Adbar B.Balani

3.Kikuta Yoshimitsu

3.R.Selvimuthu

Korea

Iran

Japan

Malaysia

1.Oh, Myong Hwa

2.Wong Liang Ming

3.B.Butterworth

3.Lee Chia Jung

Korea

Singapore

Australia

Chinese Taipei

Bantam 1.Chi, Yong Suk

2.Tareq Labbidd

3.Mohan Kumar Rai

3.H.Gibb

Korea

Jordan

Nepal

Australia

1.J.Chadwick

2.Hsu Jui Hsueh

3.Park, Sun Young

3.A.Feusa

Australia

Taipei

Korea

Indonesia

Feather 1.Chung, Seung Hwan

2.P.N.Ly

3.Samer Kamal

3.M.I.Ghaderi

Korea

Australia

Jordan

Iran

1.Chen Juin Feng

2.Hani Dian

3.C.Hartnett

3.W.O'Neill

Taipei

Indonesia

Australia

New Zealand

Light 1.Lee, Chang Kun

2.Jinho Jo

3.A.H.Kashkasari

3.A.Pakjan

Korea

Australia

Iran

Indonesia

1.Tang Hui Ting

2.J.Simmonds

3.Kim, Si Sook

3.P.Wilson

Chinese Taipei

Australia

Korea

New Zealand

Welter 1.Yoon, Soon Chul

2.Z.Dimski

3.Hyong Ho Lee

3.S.H.Zahed

Korea

Australia

Guam

Iran

1.Chun, Oh Soon

2.Tu Kuei Hua

3.P.Adewani

3.J.Ong Bee

Korea

Chinese Taipei

Indonesia

Malaysia

Middle 1.J.Fassolis

2.Waleed Abdullah

3.Chang, Jil Hwan

3.Lee Yoke Keong

Australia

Bahrain

Korea

Malaysia

1.D.Parmley

2.Kim, Hyung Hee

3.Foo Yong Lai

3.Wang Chi Yu

Australia

Korea

Singapore

Chinese Taipei

Heavy 1.Lee, Jung Jin

2.Tch Soon Kok

3.Rashed Hassan

3.Y.Hungn

Korea

Singapore

Bahrain

Indonesia

1.Chang, Yoon Chung

2.Liu Yi Ling

U.Udules

Korea

Chinese Taipei

New Zealand

Back to the top                         


8th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    March 23rd - 25th, 1988

Place:    Kathmandu, Nepal

Results

Men

Women

Fin 1.Kwon, Tae Ho

2.Bhi Dan Lana

3.Paul Lyong

3.Firas Rafiqatayasi

Korea

Nepal

Australia

Jordan

1.Lee, Hoon Jin

2.Chen Yu Fang

3.Bronwyn Butterlorth

3.Sima Rhadra

Korea

Chinese Taipei

Australia

Nepal

Fly 1.Ha, Tae Ryun

2.Ihsan S.Aba Sharad

3.Miguel Ventosa

3.Hwang Yao Han

Korea

Jordan

Philippines

Chinese Taipei

1.Pal Yun Yiad

2.Wong Liang meng

3.Sita Rai

3.Chong Smith

Chinese Taipei

Singapore

Nepal

Australia

Bantam 1.Cho, Young Nam

2.Chuang Hsiao Yong

3.Tedhen Ternade

3.Am Salah

Korea

Chinese Taipei

Philippines

Qatar

1.Park, Sun Young

2.Chrmeal Harnett

3.Chai Saew Yuen

3.Torng Ya Lin

Korea

Australia

Malaysia

Chinese Taipei

Feather 1.Chang, Myong Sam

2.Tzan Shih

3.Semir Jabor

3.Yeong Yin Kwang

Korea

Chinese Taipei

Jordan

Hongkong

1.Kim, So Young

2.Torng Yu Lin

3.Cheung Ma Ling

3.Panny Glowsky

Korea

Chinese Taipei

Hongkong

Australia

Light 1.Park, Bong Kwan

2.Chon Yi Hsiung

3.Jinho Ju

3.Hussein Ibrahim

Korea

Chinese Taipei

Australia

Jordan

1.Lee, Eun Young

2.Chen Juing Fong

3.Angela Caulsen

3.Rita Skreslha

Korea

Chinese Taipei

Australia

Nepal

Welter 1.Jung, Kuk Hyun

2.Wu Tsung Che

3.Hirokato Shioko

3.Ali Hajipodr

Korea

Chinese Taipei

Japan

Iran

1.Kim, Ji Sook

2.Joyce Ong Bec Eng

3.Jang Huey Ting

3.Mira Thapa

Korea

Malaysia

Chinese Taipei

Nepal

Middle 1.Jeong, Yong Sup

2.Habraoosf

3.Joalaerto Phaontuan

3.Lee Cheng Chong

Korea

Iraq

Philippines

Chinese Taipei

1.Kim, Hyun Hee

2.Wong Chin Yu

3.Laxi Gurung

3.Lau Chooi Boon

Korea

Chinese Taipei

Nepal

Malaysia

Heavy 1.Kim, Jong Seop

2.Chong Fu Chir

3.Shieh Rong Trong

3.Ale On Selah

Korea

Hongkong

Chinese Taipei

Qatar

1.Jang, Yun Jeong

2.Lee Shaw lan

3.Maiju Tuladhae

Korea

Chinese Taipei

Nepal

Back to the top                       


9th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    June 2nd - 4th, 1990

Place:    Taipei, Chinese Taipei

Results

Men

Women

Fin 1.Chang, Jung-san

2.Raul Sampson

3.Nabel Al-Hlawany

3.Narayan BDR Gurung

Korea

Philippines

Jordan

Nepal

1.Wu Chan-Chen

2.Jin Sung Kim

3.Sita Rai

3.V.Maruthamuthu

Chinese Taipei

Korea

Nepal

Malaysia

Fly 1.Hauk Sun Kwon

2.Wang Min-Sung

3.Tan Kheng Juan

3.Cheng kai Chung

Korea

Chinese Taipei

Singapore

Hongkong

1.Yenni Latief

2.Anita Falieros

3.Lee bee Hong

3.Sun Yong Mo

Indonesia

Australia

Malaysia

Korea

Bantam 1.Sung Jin Kim

2.Chen Yu Huan

3.Mohammed M-Azar

3.Hussein Al-Qadj

Korea

Chinese Taipei

Kuwait

Jordan

1.Seung Min Lee

2.Hi King Hung

3.Chen Mei-Hwa

3.Susan Lang

Korea

Malaysia

Chinese Taipei

Singapore

Feather 1.Lee Chian-Hsiang

2.Hyun Chul Kim

3.Tareq A.Lababidi

3.Robert Vargas

Chinese Taipei

Korea

Jordan

Philippines

1.Jung Ya-Ling

2.Jin Kyung Park

3.Kishiyama Mika

3.Lee Ka Ki

Chinese Taipei

Korea

Japan

Hongkong

Light 1.Se Jin Park

2.Huang Ming-Jen

3.Yousef Abu-zaid

3.Victor Veneracion

Korea

Chinese Taipei

Jordan

Philippines

1.Lio Chao-Ching

2.Jung Dong Nam

3.Angela Coulsen

3.Siauw Lung

Chinese Taipei

Korea

Australia

Indonesia

Welter 1.Jung Woo Jin

2.Seyed Hassan Gilani

3.Tareq Nawaf Haj Ali

3.Liu Tsu-len

Korea

Iran

Jordan

Chinese Taipei

1.Jae Kyung Ko

2.Denise Parmley

3.Hsien Feng-Lien

3.Mary Alindogan

Korea

Australia

Chinese Taipei

Philippines

Middle 1.Yong Suk Jung

2.Salem Al Zharrany

3.Seyed Hossein Abasi

3.Ammar Fahed Sbeihi

Korea

Saudi Arabia

Iran

Jordan

1.Liu Yl-Ling

2.Anis Dewi

3.Lau Choo Boon

3.Beatriz Tioseco

Chinese Taipei

Indonesia

Malaysia

Philippines

Heavy 1.Tawwfiq R.T.Naser

2.Sang Jin Choi

3.Victor Bateman

3.Farzand Zarakhsh

Jordan

Korea

Australia

Iran

No heavy weight

female competition

Back to the top                         


10th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    Jan. 31st - Feb. 2nd, 1992

Place:    Kuala Lumpur, Malaysia

Results

Men

Women

Fin 1.Chang Jung-San

2.Jin Seung-Tae

3.John Suhartono

3.S. Kumar

Chinese Taipei

Korea

Indonesia

Malaysia

1. Lee Soon-Young

2.Lo Yeuh-Ying

3.Sita Kumari Rai

3.M.Vasigi

Korea

Chinese Taipei

Nepal

Malaysia

Fly 1.Seo Sung-Kyo

2.Dirc Richard

3.Khalid Al-Hubaidah

3.Lin Yeong-Cheng

Korea

Indonesia

Kuwait

Chinese Taipei

1.Mo Sun-Young

2.Tang Hui-Wen

3.Wong Liang Ming

3.Anita Faieros

Korea

Chinese Taipei

Singapore

Australia

Bantam 1.Kwon Tae-Ho

2.Hussein Makki

3.Yeung Wai Kwan

3.Asqhar Tahmasebi

Korea

Jordan

Hongkong

Iran

1.Won Sun-Jin

2.Chen Mei-Hua

3.Vicky Cereno

3.Ma Nelia Sy

Korea

Chinese Taipei

Australia

Philippines

Feather 1.Kang Chang-Mo

2.Chou Kuei-Ming

3.Khaleed AlShamrani

3.Bijan Monghanlou

Korea

Chinese Taipei

Saudi Arabia

Iran

1.Liu Chao-Ching

2.Kim Sung-Sook

3.Beatriz Lucero

3.Su Su Hlaing

Cinese Taipei

Korea

Philippines

Malaysia

Light 1.Fariborz Askari

2.Bandar Al-Gammaz

3.Dasanto Prihadi

3.Victor E.Veneracion

Iran

Saudi Arabia

Indonesia

Philippines

1.Jung Eun-Ok

2.Hsieh Feng Lien

3.Donna Sharp

3.Ma Loureds Go

Korea

Chinese Taipei

New Zealand

Philippines

Welter 1.Lim Youn-Ho

2.Liu Tsu-Ien

3.Ali Mohammed Boushagh

3.Nigel Anderson

Korea

Chinese Taipei

Iran

Australia

1.Ko Jae-Kyung

2.Susilowati

3.Foo Yong Lai

3.Catherine Ditan

Chinese Taipei

Indonesia

Singapore

Philippines

Middle 1.Yoon Soon-Chul

2.Ho Ming-Hsiung

3.Khaled Al-Harthi

3.Seyed Hossein Abbasi

Korea

Chinese Taipei

Saudi Arabia

Iran

1.Lee Sun-Hae

2.Lau Choo Boon

3.Julie Phillips

3.Anis Dewi

Korea

Malaysia

Australia

Indonesia

Heavy 1.Kim Jae-Kyung

2.Hassan Aslani

3.Wu Pao-Yi

3.Apolonis Centron

Korea

Iran

Chinese Taipei

Philippines

1.Sarah Chung Pit Jin

2.Jung Myung-Sook

3.Beatriz Daphne Tioseco

3.Susan Graham

Malaysia

Korea

Philippines

New Zealand

Back to the top                         


13th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    May 15th - 17th, 1998

Place:    Hochiminh City, Vietnam

Results

Men

Women

Fin 1.Lee Kou Hun

2.Mohammad F.AlHamed

3.Byung Tae Kim

3.Tran Quang Vinh

Chinese Taipei

Jordania

Korea

Vietnam

1.Jung Eun Jang

2.Khin Swe Oo

3.Huang Yu Hsin

3.Huang Li

Korea

Malaysia

Chinese Taipei

China

Fly 1.Man Yong Choi

2.Nguyen Duy Khuong

3.Nicholas Tsioulos

3.Liu Hua Sheng

Korea

Vietnam

Australia

China

1.Chi Shu Ju

2.Hye Young Shim

3.Yuana Wangsa Putri

3.Wong Liang Ming

Chinese Taipei

Korea

Indonesia

Jordania

Bantam 1.Eui Chul Kim

2.Meng Fan An

3.Liu Chuang

3.S.Sinnathurai

Korea

Chinese Taipei

China

Singapore

1.Ji Eun Lee

2.Usa Sinlapajam

3.Umi Alifah

3.Elyasar I.D.Matar

Korea

Thailand

Indonesia

Jordania

Feather 1.Nam Won Kang

2.Mohammad Taghi Khazraei

3.Chen Shih Kai

3.S.Sarawanan

Korea

Iran

Chinese Taipei

Malaysia

1.Trang Hieu Ngan

2.Nootcharin Sukkhongdum

3.Jea Eun Jeong

3.Shen Xu

Vietnam

Thailand

Korea

China

Light 1.Byung Uk Kim

2.Chang Shih Lung

3.Vahid Abdollahei

3.Moh. A.H.Al Ruz

Korea

Chinese Taipei

Iran

Jordania

1.Chen Yi An

2.Ma.Nelia Sy

3.Sun Hee Lee

3.Zhang Hui Jing

Taipei

Philippines

Korea

China

Welter 1.Keun Moo Ryu

2.Ali Tajik

3.Chang Chu Tien

3.Moh.d.S.R.Al Fararjeh

Korea

Iran

Chinese Taipei

Jordania

1.Mi Young Kim

2.Chen Zhong

3.Jasmin Strachan

3.Yoriko Okamoto

Korea

China

Philippines

Japan

Middle 1.Dong Kuk Kang

2.Hussein O.D.Tahleh

3.Robert

3.Alessandro Lubriano

Korea

Jordania

Indonesia

Philippines

1.He Luming

2.Khuc Lieu Chau

3.Jeong Hee Oh

3.Hsieh Yen Chiu

China

Vietnam

Korea

Chinese Taipei

Heavy 1.Je Gyoung Kim

2.Khalid A.S.Aldosari

3.Saleh M.M.Derghami

3.Ibrahim A.Kh.Khamal

Korea

Saudi Arabia

Quatar

Jordania

1.Myong Sook Jung

2.Kao Ching Yi

3.Lee Wan Yuen

3.Ho Thi Thanh On

Korea

Chinese Taipei

Malaysia

Vietnam

Back to the top                         


14th ASIAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS

Date:    May 13th - 16th, 2000

Place:    Hongkong, China

Results

Men

Women

Fin 1.Byong Seok Min

2.Fo Tshomlee

3.Ali Rameshgar

   Takeshi Sannomiya

Korea 

Philippines

Iran

Japan

1.Hye Won Joo

2.Yeh Chiao Ling

3.Nguyen Thi Huyen Dieu

   Rahadewi Neta

Korea

Chinese Taipei

Vietnam

Indonesia

Fly 1.Dae Ryung Kim

2.Huang Chin Feng

3.Satrio Rahadani

   Kiyoteru Higuchi

Korea

Chinese Taipei

Indonesia

Japan

1.Wu Yen Ni

2.Hye Young Shim

3.Elaine Teo Shueh Fern

   Sangina Baidya

Chinese Taipei

Korea

Malaysia

Nepal

Bantam 1.Nam Won Kang

2.Yoshimasa Aihara

3.Abratique Alkhawahr

   Thamer Ali Aimershad

Korea

Japan

Philippines

Kuwait

1.Mi Na Jung

2.Tamayo Kalindi

3.Renuka Magar

   Minako Hatakeyama

Korea

Philippines

Nepal

Japan

Feather 1.Won Jae Lee

2.Vahid Abdollahei

3.Abdulmunam Alkhawahr

   Go Jeferthom

Korea

Iran

Saudi Arabia

Philippines

1.Ji Wan Jang

2.Wang Su

3.Soo Lai Yin

   Strachan Jasmin

Korea

China

Malaysia

Philippines

Light 1.Yong Jin Yoo

2.Hsu Feng Chih

3.Fariborz Askari

   Taraya Alvin

Korea

Chinese Taipei

Iran

Philippines

1.Hyang Mi Cho

2.Zhang Hui Jing

3.Rosslyn Faulkner

   Chang Shu Yuan

Korea

China

Australia

Chinese Taipei

Welter 1.Seon Taek Oh

2.Geisler Donald III

3.Kao Ming Chien

   Leung Chun Lun

Korea 

Philippines

Chinese Taipei

Hongkong

1.He Lu Min

2.Albjno Camela

3.Chang Yi Tzu

   Jin Young Jung

China

Philippines

Chinese Taipei

Korea

Middle 1.Cheon Deok Park

2.Lubiano Allessandro

3.Zhu Feng

   Saeindykov Adilizhan

Korea

Philippines

China

Kazachstan

1.Yoon Kyung Kim

2.Tsai Pei Shan

3.Yousef Kukut

   Bonivacio M. Ma Estela

Korea

Chinese Taipei

Jordan

Philippines

Heavy 1.Dae Sung Moon

2.Nguyen Van Hung

3.Abdulqader Al Adhami

   Kwa Boon Aik

Korea

Vietnam

Quatar

Brunei

1.Chen Zhong

2.Kyung Hyun Shin

3.Fong Yee Min

   Solis Sally

China

Korea

Singapore

Philippines

Back to the top                         

                                                                                                                                    Taekwondo Federation of Armenia